MENU
Jesteś tutaj: Blog

Blog

Influencer prowadzi działalność gospodarczą w której nagrywa filmiki promujące jakiś produkt. Czy zakup tego produktu może zostać wliczony w koszty firmy?

Jeżeli produkt został zakupiony z własnych środków przedsiębiorcy, to oczywiście że tak, gdyż jest to jego narzędzie pracy bez którego nie może prowadzić działalności.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

 

Jak ujmować sprzedaż usług mieszkańcom krajów, które nie są w Unii?

Świadczenie usług na rzecz podatników (firm) mających siedzibę działalności gospodarzej poza krajem (czy to UE, czy to poza UE), opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy. Stosownie bowiem do art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z tym miejscem opodatkowania nie jest Polska, lecz kraj w którym ma siedzibę odbiorca tych usług i to on jest zobowiązany do rozliczenia VAT.

Obywatel polski chce zająć się handlem samochodami sprowadzanymi z Austrii.Czy może sprzedawać nie mając firmy i tylko odprowadzać podatek w PIT-cie rocznym, Jaką formę najlepiej opodatkowania wybrać jeżeli otworzy działalność, czy ma obowiązek zarejestrować się jako czynny podatnik VAT?

W definicji działalności gospodarczej określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, można wyróżnić kilka elementów, które tworzą to pojęcie, a mianowicie jest to działalność zarobkowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Zaliczenie w koszty przychodu transakcji gotówkowych

Z uwagi na to, że cała wartość transakcji (zakupu pojazdu), jest powyżej 15.000 zł, zastosowanie znajdą przepisy w zakresie skutków podatkowych transakcji gotówkowych powyżej 15.000 zł. 
W myśl art. 22p updof, podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca jednorazowej wartości transakcji przekraczającej równowartość 15.000 zł określonej w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Następna strona
E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone