Jesteś tutaj: Blog

Blog

Składki ZUS dla przedsiębiorców

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z wieloma formalnościami, o które należy regularnie dbać. Są to kwestie związane nie tylko z przepisami prawnymi czy dotyczącymi pracowników, ale i tymi dotyczącymi kosztów. Własna firma to w Polsce spory wydatek, chociażby ze względu na opłaty oraz składki ZUS, które musi opłacać każdy przedsiębiorca. W ostatnim czasie sporo się zmieniło w kwestii finansów, dlatego nie każdy może się w nich orientować. Dla właśnie takich osób przygotowaliśmy poniższy wpis. Dowiesz się z niego kilku cennych informacji na temat składek ZUS dla przedsiębiorców.

Jaka płaca minimalna w 2023 roku?

Ostatnie miesiące przyniosły nam wiele zmian związanych w zakresie naszych budżetów oraz innych kwestii finansowych. To oczywiście nie koniec innowacji, ponieważ w tym roku czeka nas także wzrost płacy minimalnej. Dla wielu osób wychwycenie poszczególnych zmian bywa trudne, dlatego w poniższym wpisie postaramy się przedstawić Ci, jakie zmiany w zakresie finansów warto poznać.

Jaki próg podatkowy za 2022 rok

Płacenie podatków to obowiązek każdego obywatela – tego chyba nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Nie wszyscy z pewnością jednak wiedzą, że przez ostatnie 5 lat aż 20 podatków, które obowiązują w naszym kraju, zostało obniżone. Co to oznacza w praktyce? A no to, że w budżecie każdego z nas zostało niemalże 60 mld zł. To jednak nie koniec zmian i oszczędności, które mogą nas czekać w najbliższym czasie. Koniecznie czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Rozliczenia PIT za rok 2022

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych obowiązuje każdego obywatela, który osiągnął określone dochody. Podatek od osób fizycznych został podzielony na kilka grup, które określają konkretne stawki (w formie stopy procentowej) za dane źródło przychodów. W 2022 roku przeszliśmy jednak kilka zmian w obowiązującym systemie podatkowym – te dla wielu osób mogą być zawiłe i niezrozumiałe. W poniższym wpisie postaramy się jednak wyjaśnić wszystkie niejasności. Jeśli więc ten temat Cię interesuje, koniecznie czytaj dalej!

Jak założyć działalność gospodarczą?

Własny biznes to marzenie wielu osób. Bycie swoim szefem może sprawiać naprawdę wiele satysfakcji, jest to również bardzo trudne i wymagające zadanie. Oczywiście, aby zacząć działać na własny rachunek potrzebny jest dobry pomysł na biznes – nie każdy sprawdzi się bowiem w dzisiejszych czasach. Jeśli jednak plan się pojawi, czas przejść do jego realizacji! Ale właściwe jak założyć działalność gospodarczą? Odpowiadamy – nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Cały proces postaramy Ci się przedstawić w poniższym wpisie. Koniecznie czytaj go więc dalej!

Influencer prowadzi działalność gospodarczą w której nagrywa filmiki promujące jakiś produkt. Czy zakup tego produktu może zostać wliczony w koszty firmy?

Jeżeli produkt został zakupiony z własnych środków przedsiębiorcy, to oczywiście że tak, gdyż jest to jego narzędzie pracy bez którego nie może prowadzić działalności.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

 

Rejestracja spółki z o.o. przez internet

Składanie wniosku S24 (rejestracja spółki z o.o. przez internet)

Procedura rejestracji spółki przebiega w następującej kolejności:

1. Przygotowanie niezbędnych danych

2. Zarejestrowanie w systemie  

3. Wprowadzenie danych do formularza wniosku w systemie Ems

4.  Wygenerowanie dokumentów

5. Podpisanie dokumentów rejestracyjnych spółki podpisem elektronicznym w systemie Ems

6. Opłacenie wniosku za pomocą systemu eCard

Cała procedura trwa ok. 1 godzinę

Zakup garażu

Czy zakup konstrukcji garażowej oraz drzwi garażowych w celu złożenia wolno stojącego garażu, można odliczyć od kosztów uzyskania przychodów? W garażu bedzie stał samochód osobowy wzięty w leasing? Czy powinno się wziąć pod uwagę 75% limitu?

"Biała" lista podatników

W związku z wejściem w życie 1 września 2019 "Białej" listy podatników, wszyscy przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają obowiązek posiadania numeru rachunku rozliczeniowego otwartego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Taki rachunek musi być zgłoszony do CEiDG.

 Od stycznia 2020r. transakcje powyżej 15 000 zł muszą trafić na rachunek kontrahenta wskazanego w wykazie podatników VAT. Jeżeli płatność zostanie zlecona na inny rachunek niż wskazany w wykazie to nie będzie można zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów oraz nabywca będzie solidarnie odpowiadać ze sprzedawcą, który jest czynnym podatnikiem VAT, za jego zaległości podatkowe w tej części VAT, która przypada na płatność za transakcję, potwierdzoną fakturą dokonaną przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu na wykazie podatników VAT.

W jakim czasie można ująć błędnie wydrukowane paragony i ewidencję zwrotów na podstawie paragonu

W przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki podatnik dokonuje niezwłocznej jej korekty poprzez ujęcie w odrębnej ewidencji:
• błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego),
• krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.
Ponadto podatnik zobowiązany jest do ponownego zaewidencjonowania przy zastosowaniu kasy sprzedaży, ale już w prawidłowej wysokości.

Następna strona
E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone