Jesteś tutaj: Blog Składki ZUS dla przedsiębiorców

Składki ZUS dla przedsiębiorców

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z wieloma formalnościami, o które należy regularnie dbać. Są to kwestie związane nie tylko z przepisami prawnymi czy dotyczącymi pracowników, ale i tymi dotyczącymi kosztów. Własna firma to w Polsce spory wydatek, chociażby ze względu na opłaty oraz składki ZUS, które musi opłacać każdy przedsiębiorca. W ostatnim czasie sporo się zmieniło w kwestii finansów, dlatego nie każdy może się w nich orientować. Dla właśnie takich osób przygotowaliśmy poniższy wpis. Dowiesz się z niego kilku cennych informacji na temat składek ZUS dla przedsiębiorców.

Od czego właściwie zależy wysokość opłat ZUS dla przedsiębiorców?

Z pewnością nad tą kwestią zastanawia się wiele osób, także tych, które już posiadają własną działalność gospodarczą. Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ wysokość składki ZUS jest w zasadzie uzależniona od dwóch czynników. Po pierwsze, istotne jest tu przeciętne wynagrodzenie za pracę. Druga ważna kwestia to oczywiście minimalne wynagrodzenie za pracę. Wynika więc z tego, że w 2022 roku, prognozowane wynagrodzenie, które zostało ogłoszone na dany rok kalendarzowy, wynosi dokładnie 6 935,00 zł. Składki ZUS będą wynosić w tym przypadku 60% tejże kwoty – jak łatwo policzyć będzie to 4 161,00 zł. Z kolei w kwestii minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2023 roku czekają nas aż dwie podwyżki. Pierwsza miała miejsce już 1 stycznia (od tamtego czasu minimalne wynagrodzenie wynosi 3 490,00), druga będzie miała miejsce 1 lipca – wtedy to wynagrodzenie wzrośnie do 3 600,00 zł.

Czy składki ZUS są obowiązkowe?

Tak! I musi je opłacać każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. Do składek, które muszą być opłacane w systemie obligatoryjnym, należą oczywiście składki emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, a także zdrowotne. Jedyna składka, która nie należy do tak zwanych obligatoryjnych to składka chorobowa — przedsiębiorca może ją opłacać dobrowolnie. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2023 również działalności gospodarcze prowadzone w formie spółek komandytowo-akcyjnych przez komplementariuszy zostały poddane oskładkowaniu.

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone