Jesteś tutaj: Blog Jaka płaca minimalna w 2023 roku?

Jaka płaca minimalna w 2023 roku?

Ostatnie miesiące przyniosły nam wiele zmian związanych w zakresie naszych budżetów oraz innych kwestii finansowych. To oczywiście nie koniec innowacji, ponieważ w tym roku czeka nas także wzrost płacy minimalnej. Dla wielu osób wychwycenie poszczególnych zmian bywa trudne, dlatego w poniższym wpisie postaramy się przedstawić Ci, jakie zmiany w zakresie finansów warto poznać.

Z czego wynikają zmiany?

Agresja Rosji na Ukrainę mogła pozbawić nieco Polaków poczucia bezpieczeństwa w zakresie finansów. Sytuacja ta w połączeniu z kryzysem po wielomiesięcznej pandemii nadszarpnęła wiele domowych budżetów. Rząd postanowił zareagować na inflację oraz problemy z finansami Polaków, wprowadzając szereg zmian. Przyjęto więc rozporządzenie regulujące wysokość minimalnego wynagrodzenia, a także minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. Zdaniem rządu, wzrost tych stawek może być rozwiązaniem na niepewność obywateli względem poszczególnych opłat za media czy prowadzenia życia na godnym poziomie.

Ile będzie wynosić płaca minimalna w 2023?

Wprowadzone przez Radę Ministrów rozporządzenie jasno podaje kwoty, których możemy się spodziewać w kwestii minimalnej płacy w 2023. Od 1 stycznia 2023 minimalna płaca wzrasta bowiem do kwoty 3490 zł. Kwestia minimalnej stawki godzinowej również została opisana w powyższym rozporządzeniu. Od początku 2023 wynosić ona ma 22,80 zł.

To nie koniec wzrostów?

Okazuje się, że rozporządzenie wprowadza nie tylko styczniowe wzrosty wynagrodzenia. Już w lipcu czeka nas bowiem kolejna zmiana. Od 1 lipca minimalna kwota wynagrodzenia ma bowiem wynosić już 3600 zł, z kolei minimalną stawką godzinową będzie 23,50 zł. Wynika z tego więc, że minimalne wynagrodzenia w 2023 będzie aż o 590 zł wyższe, porównując je do tego w roku 2022.

Dlaczego wynagrodzenie w 2023 wzrośnie aż dwa razy?

Za taki stan rzeczy odpowiada oczywiście ustawa o minimalnym wynagrodzeniu. Zgodnie z nią, jeśli w kolejnym roku wskaźnik cen poszczególnych towarów czy usług wynosi minimum 105%, należy ustalić dwa terminy wzrostu wynagrodzenia minimalnego.

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone