Jesteś tutaj: Blog Jaki próg podatkowy za 2022 rok

Jaki próg podatkowy za 2022 rok

Płacenie podatków to obowiązek każdego obywatela – tego chyba nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Nie wszyscy z pewnością jednak wiedzą, że przez ostatnie 5 lat aż 20 podatków, które obowiązują w naszym kraju, zostało obniżone. Co to oznacza w praktyce? A no to, że w budżecie każdego z nas zostało niemalże 60 mld zł. To jednak nie koniec zmian i oszczędności, które mogą nas czekać w najbliższym czasie. Koniecznie czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Z jakimi zmianami podatkowymi mamy bądź będziemy mieli do czynienia?

1 stycznia 2022 roku w życie weszło ułatwienie polegające na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. Zł. Był to niezwykle ważny krok, ponieważ rozwiązanie to zlikwidowało podatek od płacy minimalnej. W praktyce oznacza to z kolei znacznie niższe opłaty podatkowe dla osób, które mają niskie bądź średnie dochody. Warto wiedzieć, że zmiana, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, pozwoliła Polsce zrównać się z takimi krajami jak Francja, Irlandia czy Niemcy w kwestii kwoty wolnej od podatku.

To nie koniec zmian!

Dokładnie tak. Innowacje przeszedł bowiem również próg podatkowy. Ten został podniesiony ze 85 tys. na 120 tys. zł. To działanie także miało na celu pozostawienie większej ilości pieniędzy w kieszeniach każdego z nas. Nowy próg podatkowy został ustalony w oparciu o rozwój gospodarczy, dzięki czemu ustalono, że dochody powyżej 120 tys. Zł zostaną objęte stawką 32-procentową. Jak to rozumieć? Oznacza to, że każda złotówka z kwoty 120 tys. zł będzie uszczuplona o podatek wynoszący 32 grosze. Jaki jest cel takich zmian? Takie innowacje mają między innymi na celu zmniejszenie ilości osób w tak zwanym drugim przedziale podatkowym.

Inne podatkowe korzyści...

… wynikają, chociażby ze wspólnego rozliczania się małżonków. Wtedy to kwota wolna od podatku może wynosić 60 tys. Zł. Jak wynika jednak z założeń, które prezentuje tak zwany Polski Ład - pary będą mogły wspólnie się rozliczać już za rok, kiedy małżeństwo zostało zawarte, a nie za kolejne 12 miesięcy. Przypominamy, że dotąd wspólne rozliczania podatków były możliwe jedynie za pełny rok bycia w związku małżeńskim.

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone