Jesteś tutaj: Blog Jak założyć działalność gospodarczą?

Jak założyć działalność gospodarczą?

Własny biznes to marzenie wielu osób. Bycie swoim szefem może sprawiać naprawdę wiele satysfakcji, jest to również bardzo trudne i wymagające zadanie. Oczywiście, aby zacząć działać na własny rachunek potrzebny jest dobry pomysł na biznes – nie każdy sprawdzi się bowiem w dzisiejszych czasach. Jeśli jednak plan się pojawi, czas przejść do jego realizacji! Ale właściwe jak założyć działalność gospodarczą? Odpowiadamy – nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Cały proces postaramy Ci się przedstawić w poniższym wpisie. Koniecznie czytaj go więc dalej!

Po pierwsze, rodzaj działalności

Przed samym założeniem biznesu warto zorientować się jakie rodzaje czy typu działalności gospodarczej mamy do wyboru w Polsce. Jest ich kilka - są to na przykład działalności jednoosobowe, spółki cywilne, osobowe czy kapitałowe. Początkujący biznesmeni zazwyczaj decydują się na pierwszą z wymienionych form działalności gospodarczej. Wszystko dlatego, że jej założenie jest zdecydowanie najprostsze – wystarczy mieć ukończone 18 lat i być obywatelem jednego z państw Unii Europejskiej albo Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wszystkie regulacje dotyczące branży, wymiaru pracy czy innych aspektów związanych z prowadzeniem firmy są ustalane w tym przypadku przez jednego właściciela, który tak naprawdę ma pełną władzę nad swoim biznesem.

Zakładanie działalności gospodarczej

Po przeanalizowaniu pomysłów na biznes oraz ustaleniu formy zakładanej działalności przychodzi czas na formalności związane ze startem firmy. Sprawa nie jest specjalnie skomplikowana, bo rozwiązuje się ją z pomocą praktycznie jednego formularza – jest nim CEIDG-1. Jakie informacje należy w nim zawrzeć? Przyszły przedsiębiorca musi uzupełnić na między innymi swoje dane osobowe, dane firmy oraz wskazać wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Formularz należy po uzupełnieniu złożyć w urzędzie gminy – na przykład drogą elektroniczną (za pomocą strony CEIDG). Można to zrobić także tradycyjną pocztą lub osobiście. Następnie, obowiązkowym krokiem jest rejestracja we właściwym urzędzie skarbowym jako podatnik podatku VAT (czyli wypełnienie i złożenie specjalnego formularza VAT-R). Później wystarczy już tylko udać się do ZUS i w terminie 7 dni od zarejestrowania CEIDG złożyć druk zgłoszeniowy do tejże instytucji.

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone