Rejestracja spółki z o.o. przez internet
Procedura rejestracji spółki przebiega w następującej kolejności:
- Przygotowanie niezbędnych danych:
dane do umowy spółki (nazwa firmy)
właściwy sąd rejestrowy według siedziby spółki,
listę wspólników,
listę członków organów zarządczych spółki,
listę oddziałów (jeśli dotyczy),
dane adresowe spółki.
- Zarejestrowanie w systemie
Wszystkie osoby podpisujące (wspólnicy i osoby reprezentujące) muszą posiadać aktywne konto w systemie Ems oraz posiadać podpis elektroniczny np. profil zaufany ePUAP
- Wprowadzenie danych do formularza wniosku w systemie Ems
- Wygenerowanie dokumentów
Po uzupełnieniu wszystkich formularzy potrzebnych do wniosku system wyświetli listę dokumentów, jakie zostaną wygenerowane. W tym miejscu jest możliwość przeglądania dokumentów wygenerowanych przez system na podstawie danych podanych w formularzach.
- Podpisanie dokumentów rejestracyjnych spółki podpisem elektronicznym w systemie Ems
- Opłacenie wniosku za pomocą systemu eCard
Po elektronicznym podpisaniu dokumentów wnioski należy opłacić w systemie eCard, poprzez system Ems. Nie ma możliwości dokonania przelewu w inny sposób, niż poprzez portal ems.ms.gov.pl.
Przybliżone koszty założenia spółki z o.o. przez internet
- 350 zł – w tym znajduje się opłata sądowa wniosku o rejestrację 250 zł i opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 100 zł
- podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC 3) wynosi 0,5% kapitału zakładowego – do 14 dni
W następnej kolejności prawidłowo opłacone wnioski trafiają elektronicznie do sądu, który co do zasady w ciągu 24 godzin rejestruje spółkę. Pojawienie się spółki w KRS może wydłużyć się do 4 dni roboczych.
Po pojawieniu się na koncie użytkownika w portalu ems.ms.gov.pl informacji o zarejestrowaniu spółki i jej numer KRS, pojawia się numer NIP i REGON spółki. Zarząd musi jedynie zgłosić spółkę do podatku VAT składając druk VAT-R (jeśli spółka ma być jego płatnikiem) oraz w terminie 21 dni od daty założenia spółki złożyć do właściwego Urzędu Skarbowego formularz NIP8 zawierający dane uzupełniające, czyli dane spółki, których nie zawiera rejestr KRS.
Wspólnik spółki z o.o. jednoosobowej ma obowiązek zgłosić w ZUS siebie jako płatnika składek (co najmniej do ubezpieczenia zdrowotnego). Ma na to 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń.