Jesteś tutaj: Blog Rozliczenia PIT za rok 2022

Rozliczenia PIT za rok 2022

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych obowiązuje każdego obywatela, który osiągnął określone dochody. Podatek od osób fizycznych został podzielony na kilka grup, które określają konkretne stawki (w formie stopy procentowej) za dane źródło przychodów. W 2022 roku przeszliśmy jednak kilka zmian w obowiązującym systemie podatkowym – te dla wielu osób mogą być zawiłe i niezrozumiałe. W poniższym wpisie postaramy się jednak wyjaśnić wszystkie niejasności. Jeśli więc ten temat Cię interesuje, koniecznie czytaj dalej!

Rozliczenia PIT za rok 2022 – czy są jakieś zmiany?

Rok 2022 przyniósł nam między innymi reformę podatkową w postaci Nowego Ładu, a także nowelizacji tejże reformy nazwana Nowy Polski Ład 2.0. Obowiązujące od 1 lipca 2022 roku projekty zmieniły zasady opodatkowania oraz reguły ustalania poszczególnych stawek za zaliczki na podatek. Zmiany dotyczą również zasad, według których należy rozliczać podatki należne za 2022 r. Nowy Ład przyniósł także zmianę w kwestiach związanych z kwotą wolną od podatku.

Najważniejsze ulgi związane z Nowym Ładem i Nowym Polskim Ładem 2.0

Większość podatników to na nie zwraca największą uwagę, nie do końca tym samym rozumiejąc, czego właściwe one dotyczą. Sprawa może się co prawda wydawać zagmatwana – na szczęście spieszymy z podpowiedziami. Nowy Polski ład 2.0 wprowadza między innymi ulgę dla samotnych rodziców w kwocie 1500 zł miesięcznie. Taka ulga może zostać jednak przyznana, tylko gdy podatnik będzie korzystał z zasad podatkowych, które obowiązywały przed lipcem 2022 roku. To jednak niejedyna ulga związana z potomstwem – Nowy Polski Ład 2.0 przyniósł tak zwaną Ulgę 4+, która umożliwia zwolnienie z podatku dochodowego przychodu wynoszącego do 85.528 zł rocznie. Rodzina korzystająca z takiej ulgi musi jednak liczyć 4 bądź więcej dzieci.

Składka zdrowotna – zmiana w rozliczaniu

Lipiec 2022 wprowadził także zmianę w rozliczaniu składki zdrowotnej. Jak dobrze wiadomo, od 1 stycznia 2022 roku składka ta nie podlegała odliczeniu przez podatników rozliczających się na ogólnych zasadach. Reforma podatkowa wprowadza to, że podatnicy rozliczający się liniowo, mogą skorzystać z odliczenia od dochodu w wysokości 8700 zł za 2022 r. Z kolei wszystkie osoby rozliczające się ryczałtowo skorzystają z odliczenia 50% poniesionego wydatku na opłacenie składki zdrowotnej.

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone