Jesteś tutaj: Blog

Blog

Obywatel polski chce zająć się handlem samochodami sprowadzanymi z Austrii.Czy może sprzedawać nie mając firmy i tylko odprowadzać podatek w PIT-cie rocznym, Jaką formę najlepiej opodatkowania wybrać jeżeli otworzy działalność, czy ma obowiązek zarejestrować się jako czynny podatnik VAT?

W definicji działalności gospodarczej określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, można wyróżnić kilka elementów, które tworzą to pojęcie, a mianowicie jest to działalność zarobkowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Jak ujmować sprzedaż usług mieszkańcom krajów, które nie są w Unii?

Świadczenie usług na rzecz podatników (firm) mających siedzibę działalności gospodarzej poza krajem (czy to UE, czy to poza UE), opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy. Stosownie bowiem do art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z tym miejscem opodatkowania nie jest Polska, lecz kraj w którym ma siedzibę odbiorca tych usług i to on jest zobowiązany do rozliczenia VAT.

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone