Jesteś tutaj: Blog Jaką stawkę VAT zastosować, gdy nabywca usługi jest z Wielkiej Brytanii, ale usługi świadczone są po Polsce?

Jaką stawkę VAT zastosować, gdy nabywca usługi jest z Wielkiej Brytanii, ale usługi świadczone są po Polsce?


Przy udzielaniu odpowiedzi przyjmuje się, że pytanie dotyczy świadczenia usługi transportu towarów (usług kurierskich) na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii (podatnika rozumianego zgodnie z art. 28a ustawy dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług).

Wykonywane w Polsce usługi transportu towarów (usług kurierskich) na rzecz podatnik z Wielkiej Brytanii opodatkowane są w miejscu siedziby usługobiorcy, a w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeżeli więc miejsce siedziby usługobiorcy (lub jego stałe miejsce prowadzenia działalności) znajduje się w Wielkiej Brytanii to świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Usługa transportu towarów wykonywana na rzecz podatnika opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy, lub też – jeśli wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności – w stałym miejscu prowadzenia działalności (art. 28b ww. ustawy).

Wyjątkiem są sytuacje, w których:
• nabywca jest polskim podatnikiem VAT, natomiast usługa w całości wykonywana jest poza terytorium Unii Europejskiej – wówczas przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium znajdujące się poza Unią (art. 28f ust. 1a pkt 1 ww. ustawy);
• jeżeli usługa transportu towarów jest wykonywana na rzecz podatnika z kraju trzeciego (spoza UE), ale transport w całości jest wykonywany na terytorium kraju, wówczas przyjmuje się, że miejscem świadczenia jest terytorium kraju (art. 28f ust. 1a pkt 2 ww. ustawy).

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone