Jesteś tutaj: Blog Sprzedawca samochodów używanych sprzedał samochód obywatelowi rumuńskiemu na podstawie numeru paszportu. Ja zaksięgować w kpir oraz w rejestrze sprzedaży VAT fakturę marża. Czy powinna być deklaracja VAT UE?

Sprzedawca samochodów używanych sprzedał samochód obywatelowi rumuńskiemu na podstawie numeru paszportu. Ja zaksięgować w kpir oraz w rejestrze sprzedaży VAT fakturę marża. Czy powinna być deklaracja VAT UE?

W pierwszej kolejności podatnik powinien prowadzić ewidencję marży (rejestr marży). Ewidencja prowadzona przez podatników stosujących procedurę marży w zakresie dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków zawierać musi kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, a więc kwoty, którą ma zapłacić nabywca oraz kwoty nabycia. Wskazane jest również wskazywanie w ewidencji marży netto, podatku od marży oraz marży brutto.

Następnie należy ustalić kwotę marży.
Jest ona różnicą pomiędzy ceną, za jaką sprzedano dany towar a ceną nabycia towaru. To kwota brutto marży. Następnie należy ustalić kwotę VAT należnego od marży. Podzielenie kwoty marży brutto przez 1,23 daje w wyniku marżę netto. Różnica pomiędzy marżą brutto a marżą netto to kwota VAT, jaką podatnik musi wykazać jako VAT należny.
W rezultacie na deklaracji VAT-7 należy wykazać podstawę opodatkowania i VAT należny od marży.
Transakcji nie wykazuje się na VAT-UE.

KPiR
W podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy ująć uzyskany przychód w kwocie należności od klienta pomniejszonej o VAT należny ustalony od marży. Tak ustaloną kwotę przychodu ująć w pkpir w kolumnie 7. „Wartość sprzedanych towarów i usług”.

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wójcik

Kontakt z nami

Stryszawa 712 A, 34-205 Stryszawa

ul. A.Mickiewicza 46, 34-200 Sucha Beskidzka

Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku

 9:00-17:00

  883-875-167

E-Tax Optimal Biuro Rachunkowe Iwona Wojcik -
Profesjonalny Sprzedawca Oferteo.pl

© wszystkie prawa zastrzeżone