Jesteś tutaj: Blog Przedsiębiorca ma działalność gospodarczą transport i w związku z tym wynajął samochód ciężarowy na umowę. Czy może odliczać koszty naprawy i inne, związane z eksploatacją? Czy powinien mieć zrobiony specjalistyczny przegląd na siebie, czy wystarczy tamten od właściciela samochodu?

Przedsiębiorca ma działalność gospodarczą transport i w związku z tym wynajął samochód ciężarowy na umowę. Czy może odliczać koszty naprawy i inne, związane z eksploatacją? Czy powinien mieć zrobiony specjalistyczny przegląd na siebie, czy wystarczy tamten od właściciela samochodu?

W przypadku pojazdu ciężarowego wszystkie wydatki związane z pojazdem – czynsz, paliwo, opłaty eksploatacyjne stanowią w całości koszt uzyskania przychodu na podstawie faktury/rachunku. Należy jednak zwrócić uwagę, czy pojazd, który został wynajęty na cele prowadzonej działalności gospodarczej, jest uznawany za pojazd ciężarowy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli posiada odpowiednią konstrukcję oraz zaświadczenie wydane ze stacji diagnostycznej potwierdzającej tą konstrukcję oraz ma odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym – nie ma potrzeby powtórnych badań w stacji diagnostycznej, wystarczy zaświadczenie wydane na właściciela pojazdu.

Jak wynika z definicji samochodu osobowego, zawartej w art. 5a pkt 19a updof, samochód osobowy to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:

a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
– klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
– z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,

b) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych:

1) pod literą a i b – stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.