Jak ujmować sprzedaż usług mieszkańcom krajów, które nie są w Unii?
Świadczenie usług na rzecz podatników (firm) mających siedzibę działalności gospodarzej poza krajem (czy to UE, czy to poza UE), opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy. Stosownie bowiem do art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W związku z tym miejscem opodatkowania nie jest Polska, lecz kraj w którym ma siedzibę odbiorca tych usług i to on jest zobowiązany do rozliczenia VAT.
Podatnik (klient-firma transportowa) wystawia fakturę bez kwoty podatku w stawce "np." oraz adnotacją "odwrotne obciążenie" bądź "reverse charge".
Z kolei, jeżeli usługi są świadczone dla osób prywatnych, które nie są podatnikami, co do zosady, zastosowanie ma art. 28c ustawy o VAT. W myśl powołanego przepisu, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym, miejscem opodatkowania jest Polska i to podanik (klient - firma transaportowa) zobowiązany jest rozliczyć VAT wg stawek obowiązujących w Polsce.
Ustawa o VAT w dalszych artykułach, odmiennie reguluje miejsce opodatkowania np.: usług elektronicznych. Aby więc konkretnie udzielić informacji o miejscu opodatkowania usług, należy przedstawić konkretny stan faktyczny. A mianowicie jakie usługi są świadczone i na rzecz kogo - podatnika czy osoby fizycznej niebedącej podatnikiem (osoby prywatne).